Adana Jinekolog

Adana Jinekolog, Jinekoloji, kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Daha çok kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalı ile eğitim verilen tıp fakülterinde obstetrik, yani doğum ve ilgili patolojileri dışarda tutan ancak bir noktada onkolojiyi de içeren bilim dalıdır. Bu bilim ile ilgilenen uzman doktorlara jinekolog denilmektedir.

Jinekolog kadın sağlığı konularında uzmanlaşmış tıp doktorudur. Jinekologlar genellikle üreme sistemi ile ilgili sağlık problemleriyle uğraşsalar da ürolojik ve anal hastalıkların tedavisine de bakarlar. Jinekologlar kadın hayatının üç evresinde de görev üstlenirler. Bu evreler doğum öncesi, doğum zamanı ve doğum sonrası olarak tanımlanır. Genellikle bir jinekolog ya hastane de çalışır ya da kendi kliğinde hasta bakar.

Koruyuculuk Görevi

Bir jinekoloğun en önemli görevlerinden biri hastalarını jinekolojik hastalıklardan korumaktır. Bu yüzden bir çok doktor 18 yaşını geçmiş veya cinsel açıdan aktif olan bayanların senede bir defa muayene olmasını önermektedir. Buradaki amaç üreme organlarının durumunu incelemek ve olası hastalıkları erkenden teşhis edebilmek ve engellemektir. Bunlara ek olarak da hastanın sağlık sorularını ve endişelerini tartışabilmektir.

Hastalıklar ve Rahatsızlıklar

Üreme sistemiyle ilişki bir çok hastalık ve rahatsızlık bulunmaktadır. Bir jinekolog bunları önceden teşhis ve tedavi edebilmelidir. Jinekolog genellikle hastasından bir takım testler yaptırmasını ister ve sonuçlarını ve tedavi yöntemlerini kendisiyle paylaşır. Anormal durumlarla karşılaşıldığı takdirde ise operasyon yapabilir veya ameliyat önerebilir.

Hamilelik ve Doğum

Jinekologlar hamile olan hastalarının hamileliğin başlangıcından doğuma kadar olan süreç boyunca destek verirler. Genellikle doktorlar hamile kalmak isteyen hastalarını bir jinekoloğa yönlendirir. Buradaki amaç hastanın sağlıklı bir çocuk yapıp yapamayacağının kararını en iyi jinekoloğun verebileceği olmasıdır. Gebelikte jinekologlar hastalarını yakından takip eder ve sık bir şekilde muayeneye gelmelerini isterler. 

Araştırma ve Halk Sağlığı

Bir jinekoloğun en önemli görevlerinden bir tanesi de halkı bilgilendirmektir. Bunu yapan doktorlar genellikle müşterilerinin kişisel bilgilerini gizli tutarak kadın hastalıkları hakkında önemli bilgiler ve istatistikler sunarlar. Bazı doktorlar da deneme safhasındaki ilaçlar ve yeni tedavi yöntemleri hakkında araştırma/geliştirmede bulunurlar. Ayrıca jinekologlardan bazıları sağlık seminerleri düzenleyerek ebeveynlik, cinsel hastalıklar ve doğum kontrol yöntemleri hakkında halkı bilgilendirir.

Toplumumuzda genel olarak kadınlarımız kendileri ile ilgili pek çok sorunlarını anne-babaları ve hatta eşleri ile bile paylaşmaktan çekinmektedirler. Bu nedenle “güven” doğru jinekoloğa ulaşabilmedeki en önemli unsurdur. Gerçekten de güven, alınan pozitif etkileşim, rahat bir şekilde arayabilme ve aranıldığında (telefon, mail, mesaj yolları ile) kolay ulaşabilme jinekolog – hasta ilişkisinin temelini oluşturmaktadır.