Adana Kürtaj

adana kürtaj

Adana Kürtaj, Her yıl ülkemizde yüz binlerce kadın plansız ve istenmeyen gebeliğini sonlandırmak için kürtaj yaptırmaktadır. Erken ve uygun şartlarda uzman bir hekim tarafından yapıldığında işlemin riski düşüktür. Kürtaj yaptırmak iyice düşünülmesi gereken büyük bir karardır. Eşinizle, bir aile ferdinizle veya yakın bir arkadaşınızla konuşmanız faydalı olacaktır. Bu işlemi yapacak doktorun deneyimli bir uzman olması kürtaja bağlı olası riskleri aza indirecek ve güvenli bir şekilde işlemin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Kürtaj birçok yolla yapılabilir. Fakat günümüzde daha az riskli ve daha kolay olduğu için vakum aspirasyon tekniği kullanılır. Bir defa kullanılıp atılan plastik kanüller ile yapılan kürtaj hem kısa sürmekte hem de kürtaj sonrası hasta çok kısa sürede gebelik sonladırılma işlemine bağlı şikayetlerden kurtulup normal hayatına dönebilmektedir.

Ülkemizde kürtaj için yasal sınır 10. gebelik haftasına kadardır. Lokal anestezi hasta için epey sıkıntılı olabilmektedir. Kurtaj, gebelikte ne kadar geç yapılırsa işlem o kadar karmaşık ve risk o kadar yüksektir.

Kürtaj sonrası kadında oluşan etkiler değişkendir. Kürtaj sonrası bir çok kadın psikolojik olarak bazı rahatsızlıklar hissedebildiği gibi bazı kadınlar kendilerini rahatlamış hissedebilmektedirler. Kürtaj bir müdahale olduğu için gebelik sonlandırma işlemi sonrası komplikasyonların ve risklerin en aza indirilebilmesi için hastaya bazı aktivitelerden kısıtlamalar getirilmektedir. Yaklaşık 15 gün süre ile cinsel ilişki yasağı olabildiği gibi, havuz ve denize girmesi de sakıncalıdır.

Kürtajdan önce ultrasonografi ile hamileliğin haftası ve bebeğin canlılığı kontrol edilir. Kürtaj işlemine başlarken hasta jinekolojik muayeneye alınır. Spekulum denilen muayene aleti vajina içerisine alınır. Vajina ve serviks antiseptik madde ile temizlenir. Bu ana kadar hiç bir ağrı hissedilmez. Daha sonra hastanın tercih ettiği anestezi türü (lokal ya da genel anestezi) anestezi uzmanlarınca uygulanır. Genel anestezi için hastanın kolundan damar ve serum aracılığıyla ilaçlar verilir. Kişi derin bir uyku halinde gibidir ve hiçbir şey hissetmez. Operasyondan sonra hasta uyandırılır. Eğer hasta kürtaj sırasında lokal anestezi tercih etmişse servikse iğne ile anestezi yapılır. Daha sonra vakum yöntemi ile gebelik materyali rahimden alınır. Spekulum dışarı çıkarılır ve genel anestezi uygulanmışsa hasta uyandırılır. Hastanın uyanması ortalama 5-10 dakika sürer. Lokal anestezi uygulanmışsa hasta 5 dakika dinlendikten sonra ayağa kalkabilir. Ardından ultrason ile rahim içerisine tekrar bakılıp, temiz olduğundan, parça kalmadığından emin olunur. Hasta kürtaj uygulamasından sonra kısa bir süre (10-20 dakika kadar) dinlenerek günlük hayatına dönebilir. Günlük işlerini rahatlıkla yapabilir. operasyondan sonra hafif kasık ağrıları ve az miktarda kanama meydana gelebilir, bu normal bir durumdur.