Adana Kadın Doğum Uzmanı

adana gebelik kontrol

Adana Kadın Doğum Uzman Doktor, Gebelik, şüphesiz ki bir çift için çok özel bir dönemdir. İlk gebelikte ebeveynler daha önce karşılaşmadıkları bir durumla karşı karşıyadırlar. Özellikle planlı olmayan gebeliklerde çiftler gebelik haberini aldıkları zaman ilk olarak ne yapacaklarını bilemezler. Tabi ki tercih edilen gebeliğin planlı olması ve prekonsepsiyonel (gebelik öncesi ) dönemde gerekli testlerin yapılarak folik asit desteğinin başlanmasıdır.

Gebelik dönemi ailenin profesyonel yardım ve danışmanlık alması gereken bir dönemdir. Anne adayı doktoruyla düzenli olarak kontrol tarihlerini konuşarak belirlemelidir. Planlı olmayan gebeliklerden, genellikle adet tarihinin geçmesine rağmen adetin görülmemesi üzerine şüphe edilir. Düzensiz adet gören kadınlarda ise bu durumun anlaşılması daha zordur. Eczanelerde satılan basit bir idrar testi ile gebelik az bir yanılma payıyla kesin olarak anlaşılabilir.

Kan testi pozitif çıkan hastalarda mutlaka ultrason uygulanmalıdır. Ultrasonla gebelik kesesi ve bebeğe ait yapıların görülebilmesi için gebelik hormonunun en az 1500-2000 civarında olması gerekir. Gebelik kesesinin rahim içinde ve sağlıklı yapıda olup olmadığı kontrol edilir. Burada en önemli nokta dış gebelik olup olmadığının anlaşılması veya gebelik hormonunun yükseldiği nadir tümörlerin erken dönemde anlaşılmasıdır. Ayrıca gebelik kesesinin düzenli olması veya bebek kalp atışlarının izlenmesi olası bir düşüğü ekarte edecektir. Adetleri düzensiz olan yani adet gecikmesinin normal karşılandığı hastalarda ilk belirtiler bulantı, kusma, halsizlik, baş dönmesi veya iştahın artması olabilir. Aşağıdaki videoda gebelik belirtileri ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır

Gebelik tanısı kan veya idrar testi ile konduğu zaman özellikle planlı olmayan gebeliklerde beklemeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır. Annenin kullanmakta olduğu ilaçlar doktorla konuşuluncaya kadar kullanılmamalıdır. Alkol ve sigara derhal kesilmelidir. Kahve kullanımı ise günlük iki fincanı geçmemelidir.

Gebeliğin hangi döneminde olursa olsun vajinal kanama doktora başvurmayı gerektirir. Bu kanamaların tümü düşük olduğu anlamına gelmez. Düşük tediti, dış gebelik veya bebeğin rahime yerleşme kanamaları olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise doğum eyleminin başlaması veya plasenta (bebeğin eşi) ile ilgili sorunları işaret edebilir.